Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Jablíčko se dokoulelo

Fandím

47 fanoušků

208.místo

Krátkou filmovou pohádku Jablíčko se dokoulelo natočil v roce 1977 Jiří Adamec. Pohádka vznikla na motivy známé lidové písničky – Koulelo se koulelo.

 

Pan král je posedlý vypěstováním zlatého jablka

Pan král chce vypěěstovat zlaté jablko

 

Děj pohádky Jablíčko se dokoulelo

Malá holčička pojídá jablíčko a zpívá si písničku: „Koulelo se koulelo červené jablíčko, komu ty se dostaneš má zlatá Ančičko. Koulela se koulela dvě naproti sobě, komu bych se dostala než Jeníku tobě.“ Kdo byla Ančička a kdo Jeník, přemýšlí holčička. Ančička mohla být třeba princezna a Jeník? Jeník byl sadař.

V království žije pan král, kterého zajímají pouze jablka. Pan král si totiž umanul, že vypěstuje zlaté jablko, které nemá nikdo na světě. Od rána do noci tedy leštil jablíčka, aby zezlátla. Nezajímalo ho kralování ani jeho dcera princezna Ančička, jenom jablka. Na pomoc si většinou volal sadaře Jeníka, kterého princezna měla moc ráda a Jeník ji.

 

pan král

Pan král nechce dát Ančičku obyčejnému sadaři

 

 

Jednou přišla do sadu babka Grešlička, která chtěla posbírat spadaná jablka, ale král ji vyhnal. Babka mu ale říkala, že přijde doba, kdy ji bude ještě hodně volat. Mezitím byl král nadále posedlý vypěstováním jablka a všiml si, že na jednom už bude zlatý proužek. Musel ale odejít, proto pověřil sadaře Jeníka, aby jablko hlídal. Když ho ale neuhlídá, vsadí ho král do vězení.

Jeník s Ančičkou se ale kolem stromu honili, až jablíčko spadlo. Ančička prosila tatínka, ať Jeníka nechá na svobodě, ale nic nepomohlo. Pan král Jeníka zavřel a oplakával své jablíčko, které ale jakoby ožilo. Začalo skákat a kutálet se a pan král honem za ním. Král se za jablkem honil již třetím rokem, už volal i babku Grešličku, protože nemohl skončit.

Po třech letech se konečně dostal zpět do svého království, kde byla nešťastná Ančička, kterou král nechtěl dát za ženu obyčejnému sadaři. Jeník byl stále ve vězení a Ančička nevěděla, jak ho vysvobodit, protože klíček od věže měl její tatínek. Král už byl vysílený a slíbil tomu, kdo jablko chytne, že mu dá cokoli. Jablíčko chytla princezna a žádala za muže Jeníka. Král zprvu nechtěl, ale nakonec to dovolil. Jeník ale korunu nechtěl, proto mu král dal alespoň královské sady.

 

Nakonec pan král babku Grešličku potřeboval

Nakonec pan král babku Grešličku potřeboval


Videa k pohádce Jablíčko se dokoulelo (1)


Jablíčko se dokoulelo (celá pohádka)

Králové mívají všelijaké nápady a ten, kterého najdete v dnešní pohádce, čeká, až mu v sadě vyroste zlaté jablko. Vladaření ho nezajímá, jen to ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce Jablíčko se dokoulelo (0)


Přidej písničku

Obrázky (0)


Přidej obrázek

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist