Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Koloběžka první

Fandím

155 fanoušků

61.místo

Pohádky Jana Wericha se chopila autorka Helena Sýkorová a v režii Ludvíka Ráži, s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák tak v roce 1984 vznikla půvabná televizní klasika Koloběžka první.

 

Zdenička a král Jan se do sebe zamilují

Zdenička a král Jan se do sebe zamilují

Děj pohádky Koloběžka první

Mlynář se dostane do pře s rybářem. Celý jejich spor se dostane před krále, který jim dá hádanku a podle toho se rozhodne, jaký trest jim dám. Dá jim tři hádanky: „Co se člověku nejvíc vyplatí? Co je nejsladší? A co je největší nepřítel člověka? Oba dostanou den na rozmyšlenou.

Rybář je z toho celý nešťastný. Naštěstí má ale svoji chytrou dcerku Zdeničku, která svému tatínkovi poradí. Druhý den jde rybář s mlynářem před krále. Mlynářovy odpovědi se králi ani trochu nelíbily. Rybář sice odpověděl správně, ale král poznal, že odpovědi nejsou z jeho hlavy a ptal se, kdo mu poradil.

 

Mlynář s rybářem se dostali před královský soud

Mlynář s rybářem se dostali před královský soud


Rybář se přiznal, že mu vše napověděla jeho dcera Zdenička. Král Jan mu proto dal 10 vajec a řekl mu, ať z nich do zítřejšího dne Zdenička donese 10 dozlatova vypečených kuřat. Rybář a jeho žena bědovali nad tím, že se vůbec do soudu pustili, ale Zdenička jen s úsměvem tatínkovi podala proso, se kterým ho poslala za králem. Rybář mu měl vzkázat, ať do večera zaseje proso a sklidí úrodu, aby měla Zdenička čím kuřata krmit.

Král se nad důvtipem Zdeničky zasmál a ptal se rybáře, zda je jeho dcera stejně tak hezká, jako je chytrá. Král totiž dosud neměl svoji královnu a princezny a urozené dámy, které dosud potkal byly hloupé, což se králi nelíbilo. Na zámku sice byla princezna Rytířka, ale ta byla posedlá cukrlátky a král se jí nemohl nijak zbavit.

 

Zdenička přijela na královo přání na zámek

Zdenička přijela na královo přání na zámek


Proto by se rád setkal se Zdeničkou. Poslal tedy rybáře zpět domů s tím, že se má Zdenička na druhý den dostavit k audienci. Ale má přijet – nepřijet, být ustrojená – neustrojená, obutá – neobutá, učesaná – neučesaná a přinést s sebou dar – nedar. Zdenička se ani toho přání nezalekne a dokonce vymyslí koloběžku. Cestou na  zámek potká malého Kotrbu mladšího, kterému se koloběžka moc líbila a Zdenička mu ji slíbila, ale až pojede zpět.

Když předstoupila Zdenička před krále, naprosto ho uchvátila a král ji nabídl pobyt na zámku jako váženému hostu. Král si chtěl Zdeničku vzít, ale pod podmínkou, že se Zdenička nebude plést do kralování. Zdenička to slíbila, ale dlouho to nevydržela. Jednou se totiž před krále dostali koňáci - Kotrba a přespolní koňař.

 

Zdenička si s sebou do chaloupky přinesla to, co jí je nejmilejší- krále

Zdenička si s sebou do chaloupky přinesla to, co jí je nejmilejší - krále


Oba se hádali kvůli hříběti, které se našlo u valacha. Král tedy rozhodl, že hříbě patří přespolnímu, protože leželo u valacha, tak patří tedy jemu. Kotrba mladší přišel s brekem za koloběžkou, že král rozhodl nespravedlivě a ať jim pomůže. Zdenička chvíli váhala, ale pak jim pomohla. Když to ale král zjistil, na Zdeničku se moc rozzlobil a ze svého zámku ji vyhnal.

Dovolil jí ale, aby si ze zámku vzala to, co je jí nejmilejší. Zdenička si tedy ze zámku odnesla samotného krále. Když se král probudil a zjistil, co se stalo na Zdeničku se už hněvat nemohl a vše jí odpustil. Zdenička se tak měla stát novou královnou a jako svatební dar si přála spoustu koloběžek pro všechny děti z celého království.


Videa k pohádce Koloběžka první (1)


Koloběžka první (celá pohádka)

Pohádka Koloběžka první, kterou napsal Jan Werich, pochází z roku 1984. Pohádkový příběh vypráví o chytré Zdeničce, která se z rybárny dostane až na ...

Zobrazit všechna videa (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (2)


Mlynář: „Nečti pořád, nebo ti to zůstane!”


„Střízlivý střízlík stříbro střádá, žíznivý žoldnéř žejdlík žádá.”

Zobrazit všechny hlášky (2)

TOPlist