Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Obušku, z pytle ven!

Fandím

158 fanoušků

59.místo

Obušku z pytle ven je filmová pohádka natočená na motivy známé lidové pohádky K. J. Erbena. Pohádku natočil v roce 1956 režisér Jaromír Pleskot. Pohádka vypráví o chudém muzikantovi, na kterého se usměje štěstí, o kterého ho ale brzy připraví lakomý hostinský. Jenomže v každé pohádce je zlo po zásluze potrestáno a ani pohádka Obušku z pytle ven není výjimkou.

 

Hostinský si chtěl z muzikanta vystřelit

Hostinský si chtěl z muzikanta vystřelit

Děj pohádky Obušku z pytle ven

Chudý ale dobrosrdečný muzikant jde do světa, kde snad najde nějaké štěstí a hlavně peníze pro svoji početnou rodinu. Aby mu cesta lépe utíkala, zpívá si známou písničku: „Já s písničkou jdu jako ptáček….“ Cesta ho dovede až k hostinci U pečínky, kterou vlastní lakomý hostinský, který se chudému muzikantovi vysměje.

Se slovy: „Bez peněz do hospody nelez,“ ho pošle pryč, ale pak dostane nápad, jak si z chudého muzikanta vystřelit. Nabídne mu, že pokud zahraje, jak nejlépe umí, dá mu hostinský jitrnici, kterou svět neviděl. Muzikant tedy zahraje i zazpívá, ale jediné, co od hostinského dostane, je jen krajíc chleba. Hostinský mu poví, že je to neviditelná jitrnice, kterou svět ještě neviděl.

Muzikant se brzy dovtípí, že se mu hostinský chce jen vysmát a přistoupí na jeho hru s jitrnicí. Začne ji jíst, až zmate i samotného krčmáře. Muzikant odchází po svém, až narazí na chudého pocestného. Dobrosrdečný muzikant by se rozdělil i o poslední kousek chleba. Sice mu kručelo v žaludku, ale s pocestným se podělil o kus chleba. Z pocestného se ale vyklubal kouzelný dědeček, který dal muzikantovi dary.

 

Kouzelný dědeček dal muzikantovi tři dary

Kouzelný dědeček dal muzikantovi tři dary

 

Ubrousek který se umí sám prostřít, oslíka který, když se otřese, třese zlaťáky a obušek, který dokáže člověka pěkně proklepat. Muzikant přijme ubrousek a oslíka, ale obušek s díky odmítne, protože chce se všemi lidmi vyjít jen po dobrém. Je už večer a dědeček jde spát a muzikant se vydává na oslíkovi na cestu. Cestou se ubytuje ve stejném hostinci, kde ho předtím napálil krčmář.

Když ale hostinský zjistí, jaké kouzelné dary muzikant vlastní, chce je mít pro sebe. Muzikanta opije, a pak mu kouzelný ubrousek vymění za obyčejný a kouzelného osla za zcela obyčejného oslíka. Muzikant nic nepoznal a druhý den odjel. Hostinský si jen mnul ruce, jak to dobře vymyslel. Muzikant se konečně vrací domů celý nadšený, jak budou jeho děti na nové dary koukat a jak se budou moci dobře najíst, ale zjišťuje, že kouzelné dary jsou jen obyčejné věci. Zanedlouho mu dojde, co se stalo a naříká.

Kouzelný dědeček jeho nářky slyší, a tak mu znovu nabídne kouzelný obušek. Muzikant ho přijme a vyrazí znovu do hostince. Na někoho totiž platí jen obušek, a tak ho muzikant na hostinského použil. Hostinský dostal, co proto a slíbil vše vrátit. Muzikant dostal kouzelné věci zpět a uspořádal velkou hostinu, kam pozval spoustu lidí, protože kouzelný ubrousek prostíral samé dobroty a pro každého bylo dostatek. A hostinský? Ten ležel s bolavými zády v posteli, protože dostal to, co si zasloužil – pořádný výprask.


Videa k pohádce Obušku, z pytle ven! (1)


Obušku, z pytle ven - Vzduch omaštěný větrem

Hostinský se vysmívá podvedenému muzikantovi, že k večeři dnes dostane "Vzduch omaštěný větrem".

Zobrazit všechna videa (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (2)


„Jedno jediné soustíčko, a našinec by řekl, že spořádal půl prasete.”


„Víš, co budeš mít k večeři? Vzduch omaštěný větrem!”

Zobrazit všechny hlášky (2)

TOPlist