Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Princezna ze mlejna

Fandím

288 fanoušků

21.místo

Pohádka známého českého režiséra Zdeňka Trošky z roku 1994 Princezna ze mlejna sice není o krásných princeznách a princích, ale hlavně o lásce. Láska může potkat každého, proč ne tedy krásnou dceru mlynáře? I obyčejná a neurozená dívka může být stejně krásná jako princezna.

 

Jindřich přeci nakonec našel svoji princeznu

Jindřich se vydal do světa hledat zakletou princeznu

 

Děj pohádky Princezna ze mlejna

V jedné vesničce žije Jindřich, který je odhodlaný vysvobodit zakletou princeznu. Opouští tedy svůj rodný dům a vydává se do světa. Na cestě za vysvobozením princezny se Jindřich dostane do mlýna, kde žije krásná dívka Eliška se svým otcem. Jenomže mlýn má také jiné obyvatele než Elišku a otce. Ve mlýně totiž žije také vodník a čertík.

Oba totiž milují Elišku, která peče neuvěřitelné buchty. Jindřich se ve mlýně nechce moc zdržet, protože jeho hlavním cílem je nalézt zakletou princeznu, ale protože se Elišce zalíbí, tak mu namluví, že je v rybníce zakletá princezna. Jenomže vodník s čertem jen neradi vidí mládence v blízkosti Elišky, proto se ho snaží vystrašit, což jim ale moc nejde. Jindřich je ale uklidní tím, že má v úmyslu nalézt zakletou princeznu, takže o Elišku mohou nadále usilovat oni.

 

O Elišku se ucházel vodník, kníže a čertík

O Elišku se ucházel kníže, vodník a čertík

 

Dokonce se snaží Jindřichovi vyčarovat princeznu a tak se sami očarují a hrají princezny. Když si ale Jindřich má vybrat jednu z princezen – Vodněnu a Belzebu, vodník s čertíkem se trochu zaleknou a začnou vytahovat neřesti, které mají. Jindřich pozná, že to nejsou skutečné princezny a zůstává i nadále ve mlýně. Zanedlouho se ve mlýně objevuje třetí ženich – starý a nafoukaný knížepán.

Eliška ovšem nechce ani knížepána, ani čerta nebo vodníka. Proto své vdavky oddaluje seč může. A dává svým ženichům úkoly – aby ji dali nějaký dárek, do kterého dají kus sebe. Vodník dá tedy Elišce šupinu, díky které může za úplňku chodit po vodě, čert jí dá šperky, kníže pán krásné šaty a Jindřich, který o úkolu neví, dá Elišce srdce z perníku.

 

Jindřich nakonec zjistil, že princeznu, kterou hledal, měl přímo před nosem

Jindřich nakonec přestal toužit po princezně, protože už  jednu našel

 

Ale ani poté si nevybrala ženicha až se otec rozhněval a dal Elišce ultimátum, aby si vybrala ženicha do úplňku. Svým ženichům dala ještě jeden úkol, protože pořád doufala, že přijde Jindřich. Nakonec ale vše dobře dopadlo a Jindřich si uvědomil, že miluje Elišku a že už vlastně svoji princeznu našel.

Princezna ze mlejna 2

V roce 1999 bylo natočeno druhé pokračování úspěšné televizní pohádky Princezna ze mlejna 2. Tentokrát se kníže rozhodl, že Elišku získá. Proto pošle Jindřicha na vojnu. Myslí si, že se mu tím otevřou dveře k Elišce, což se mýlil. Eliška je velmi smutná a Jindřich ji chybí a má o něj velký strach. I přes všechny intriky a lsti, které kníže na Jindřicha nachystal se Jindřich ve zdraví vrací domů. Jindřichovi také pomohly dárky od jeho přátel – vodníka a čertíka.

 

Jidřich byl povolán na vojnu

Ve druhém pokračování byl Jindřich povolán na vojnu

 

Kde se pohádka Princezna ze mlejna natáčela?

Krásný mlýn z pohádky Princezna ze mlejna ve skutečnosti neexistuje. Jednalo se o filmovou kulisu vytvořenou speciálně pro natáčení obou Princezen ze mlejna. Po natáčení byla stavba stržena.

Rybník však navštívit můžete nedaleko Bavorova, jedná se konkrétně o Lhotovský rybník. Knížepán bydlel na zámku Dobříš, kde se procházel se svým sluhou krásným francouzským parkem.

Tajemný hrad, kam šel Jindřich hledat zakletou princeznu, nese název Helfenburk.


Videa k pohádce Princezna ze mlejna (2)


Princezna ze mlejna (celá pohádka)

V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným ...


Princezna ze mlejna - Čertovinka

Vypočítavý Čertík si připraví na přilétající čarodějnici pěknou kulišárnu. Zabouchne ji totiž před nosem dvířka od chalupy.

Zobrazit všechna videa (2)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (8)


"Seš pěknej podvodník a ten zelenej z rybníka taky,chtěli jste mě napálit..."


„Víš, co u nás znamená Honza? To je ‚prase’, abys věděl...”


Čarodějnice: „Sežer ho, Božka, sežer ho!”

Zobrazit všechny hlášky (8)

Související články

Pohádkové hrady a zámky: Princezna ze mlejna na zámku Dobříš!
Zhruba padesát kilometrů jižně od Prahy stojí jeden z nejznámějších zámků České republiky!
Celý článek
TOPlist