Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Ptačí král

Fandím

5 fanoušků

605.místo

V roce 1997 natočil režisér František Filip filmovou pohádku Ptačí král.

 

Sestry si sdělovaly svá tajná přáí

Sestry si sdělovaly svá tajná přání

 

Děj pohádky Ptačí král

Tři sestry si povídají, koho by chtěly za muže. Jedna by chtěla sultánova pekaře, druhá sultánova kuchaře a nejmladší samotného sultána. To slyší samotný sultán a pozve je do svého paláce, kde jim chce splnit jejich přání. Dívky ale své nejmladší sestře závidí a slíbí jí pomstu. Král jde do války zrovna, když má jeho žena před porodem.

Sultánova žena porodí dvojčata, ale její zlé sestry děti vymění, dají jí do kolébky dvě štěňata a děti hodí do řeky. Děti naštěstí najdou manželé, kteří sami děti nemají. Sestry poví o štěňatech sultánovi a žádají, aby sultán svoji ženu popravil. Sultán ji popravit nechce, ale s bolestí svoji ženu vyžene a nikdy se už nesmí vrátit.

 

Sultá si vzal za ženu nejmladší ze sester

Sultán si vzal za ženu nejmladší ze sester

 

Sultánova žena léta bloudila, až došla do chaloupky, kde žily její ztracené děti. Sultánova žena o tom, ale nevěděla. Dívka jí pohostila a za to, jí žena řekla o ptačím králi, který prý svému majiteli splní jakékoli přání. Parisada o tom řekne svému bratrovi, který se vypraví ptáka hledat. Své sestře nechá doma čepel, která jí má ukázat, je-li její bratr živ a zdráv. Na své cestě potká starce, který ho před cestou varuje. Pervis se ale nezalekne a chce, aby mu stařec ukázal cestu.

Stařec mu tedy dá motýla, který ho má dovést k ptačímu králi a varuje ho před nebezpečími, která na něj budou číhat na každém kroku. Mladík však neuspěl. Parisada viděla čepel a ihned poznala, že s bratrem není něco v pořádku a vydala se na cestu sama. I ona potká starce, který ji varuje před nebezpečím a i ona dostane motýla. Stařec jí dá navíc bavlnu, kterou si má dát do uší, aby nic neslyšela a nepodlehla zlým silám, které by ji proměnily v černý kámen. Parisada to dokázala a skutečně našla ptačího krále.

 

Sestry přísahaly pomstu

Sestry přísahaly pomstu

 

Dívka chce osvobodit svého bratra Pervise, proto pustí ptačího krále, který letí pro živou vodu a dívčina bratra zachrání. O přítomnosti ptačího krále se dozví sám sultán a chce ho vidět na vlastní oči. Rozhodne se tedy sourozence navštívit. Parisada však neví, čím ho pohostit a ptá se ptačího krále, který jí poradí, že má sultána pohostit okurkami plněnými perlami. Sultán tedy přijde. Je rád, že Parisada přichystala jeho oblíbené okurky.

Sultán se však rozzuří, když v okurkách najde perly. Ptačí král mu řekne: „Proč se divíš, když ses nedivil, že tvá žena porodila dva malé psíky.“ Ptačí král mu pak řekne, kdo sourozenci jsou. Jsou to jeho děti, které dvě vražedkyně hodily v den jejich narození do vody. Stařec, kterého kdysi oba potkali, byl sám sultán.

 

Sultán zavítal do domku sourozenců

Sultán zavítal do domku sourozenců

 

Jak ale obě vražedkyně potrestat? Ptačí král sultánovi poradí, ale až na druhý den. Poručí si nejlepší laskominy, které mají připravit obě sestry. Sultán se na obě osočí  a sestry se přiznají. Pták má rozhodnout, jak budou obě potrestány a pošle na ně zlé démony, kteří si s nimi už poradí a promění je v kamení. Ptačí král nakonec poradí králi, kde má hledat svoji ženu. Všichni se radostně sešli a Parisada pustila Ptačího krále na svobodu.


Videa k pohádce Ptačí král (0)


Přidej video

Písničky k pohádce Ptačí král (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Související články

Pohádkoví herci: Ondřej Vetchý
Ondřej Vetchý je herec, který se může pyšnit sportovní postavou. V pohádkovém světě se osvědčil jako spravedlivý čert.
Celý článek
TOPlist